SWIATECZNE PIERNICZKI

W dniu 3 grudnia  w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i propagowania kreatywnego działania na rzecz wzmacniania więzi rodzinnych i integracji z przedszkolem pod patronatem Klubu Rodzica, rodzice wraz z dziećmi spotkali się, aby wspólnie przygotować świąteczne pierniczki. Ciasto przygotowane dzień wcześniej według sprawdzonej już receptury  pani Patrycji Remisz oczekiwało na kuchennym stole na przybycie dużych i małych kucharzy (tu wielkie podziękowania za hojność wszystkim Rodzicom, którzy zakupili potrzebne produkty oraz przygotowali ciasto).

Czyż to nie wspaniale, w przedszkolu zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza. Wspólne wałkowanie z mamami ciasta na pierniki, a następnie wykrawanie różnych kształtów dzięki niezliczonej ilości foremek to dopiero była zabawa. Pełne blaszki gotowych do upieczenia pierniczków pod czujnym okiem pani Krysi Gerc przewodniczącej Klubu Rodziców, nabierały złocistej barwy. Gdy tylko pierwsze wypieki zostały wyciągnięte z piekarnika to po przedszkolu zaczął unosić się wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Oczywiście najprzyjemniejsza chwila, to degustacja, a najbardziej smakują te pierwsze jeszcze cieplutkie, dopiero co wyciągnięte z pieca. Świąteczna atmosfera z naszej kuchni udzieliła się wszystkim przybyłym rodzicom, mamy już nie mogą doczekać się następnego spotkania, które odbędzie się w lutym. Będziemy smażyć faworki.

Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom, życzymy białych, pachnących choinką  Świąt Bożego Narodzenia.

Świąteczne pierniczki:

(które można upiec w ostatniej chwili i jeść praktycznie prosto z piekarnika)

Składniki:
1kg mąki
4 jajka
śmietana - półśredniego pojemniczka 18% (jakieś 3-4 łyżki)
szklanka cukru
szklanka miodu
3 czubate łyżki masła
1 łyżeczka sody
50g kakao
5 łyżeczek przyprawy do piernika

W garnku rozgrzewamy cukier, miód i masło, roztapiamy na jednolitą masę i czekamy do ostygnięcia. Wlewamy śmietanę i wbijamy jajka. Zawartość garnka wylewamy na stolnicę, gdzie czeka już mąka wymieszana z resztą produktów sypkich. Zagniatamy ciasto, wałkujemy i wycinamy kształty... foremne, nieforemne, ręcznie, nożnie (nożem, mam na myśli :)) i cieszymy się z możliwości rozwijania umiejętności plastycznych. W piekarniku siedzą 20-25min.
Po ostygnięciu zdobimy pierniczki według własnego pomysłu.
Smacznego
J