Facebook

ul. Strzelców Bytomskich 19, 45-084 Opole

tel/fax 077 454-36-63, e-mail: info@pp3.opole.pl

Święto ziemniaka

    

,,Święto Ziemniaka" to wspaniały pretekst do pierwszego w tym roku szkolnym spotkania ,,Klubu Rodziców", które odbyło się 15 października w naszym przedszkolu. Wspólne imprezy dla dzieci i ich rodziców, to nie tylko wesoła zabawa, mile spędzony czas, ale przede wszystkim wspaniała integracja całej naszej braci przedszkolnej.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem gości, a następnie wspólnie wybraliśmy przewodniczącą Klubu Rodziców Panią Monikę Pajestkę, mamę  Zuzi z grupy III Biedronek. Co roku z okazji Święta Ziemniaka przygotowujemy różne ziemniaczane smakołyki. W tym roku już we wrześniu został ogłoszony konkurs na potrawę z ziemniaków, a niezależne jury smakoszy w postaci naszych przedszkolaków wybrało ,,pieczone ziemniaki harmonijki”, wg przepisu mamy Hani Maksymowicz z grupy Słoneczek. Największą frajdę z przebywania w kuchni mają dzieci, które pod czujnym okiem rodziców,  ścierały ser na tarce oraz przyprawiały ponacinane ziemniaczki ziołami. Niby nic oryginalnego - ziemniaki, trochę oleju, ziółka. Gorący piekarnik. Jakaś godzina czekania. Ale... ale... te ziemniaki mają coś, czego nie mają ziemniaki pieczone w całości. Mają dużo więcej smaku, dużo więcej chrupkości i dają mnóstwo przyjemności z jedzenia. Oczywiście kulminacyjnym punktem spotkania była degustacja pieczonych ziemniaków. Okazało się, że tak przygotowane ziemniaki (zjadane w dodatku z dużym apetytem) mogą stanowić konkurencję  dla tradycyjnych, niezbyt zdrowych frytek.

Więcej zdjęć w galerii w zakładce Klub Rodzica

Pieczone ziemniaki harmonijki


Składniki:

ziemniaki

pieprz

sól

olej

masło

żółty ser

Przepis:

Ziemniaki obrać, umyć i ponacinać w poprzek -> najlepiej położyć ziemniaka na drewnianej łyżce (nóż zatrzyma się na brzegach łyżki i ziemniak nie zostanie do końca nacięty).

Przyprawić solą i pieprzem.

Naczynie żaroodporne wysmarować olejem. Włożyć ziemniaki.

Wstawić do piekarnika na 30 minut, temp. 200 stopni.

Po około 30 minutach ziemniaki posmarować masłem, posypać żółtym serem (można przyprawić ziołami) i piec jeszcze około 20 min. aż do miękkości i zarumienienia ziemniaków.

Smacznego J