Facebook

ul. Strzelców Bytomskich 19, 45-084 Opole

tel/fax 077 454-36-63, e-mail: info@pp3.opole.pl

 

      Z przyjemnością informujemy, że nasze przedszkole otrzymało Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Nasze całoroczne proekologiczne zmagania zostały nagrodzone przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Certyfikat został wręczony 21 września 2011 roku w Krakowie na jubileuszowej X Konferencji Programu Szkoły dla Ekorozwoju.

     Nasze działania obejmowały bogatą tematykę.

I. OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ, PRAW ZWIERZĄT I PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ .

      Dzieci poszerzyły swoje wiadomości na temat ochrony zwierząt i roślin . Uczestniczyły w zajęciach w Nadleśnictwie i zoo . Dzieci zapoznały się ze zwyczajami zwierząt ich opieką oraz gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Brały udział w Międzynarodowym Programie e – Twinning „Zwierzęta zagrożone wyginięciem „. Współpracowały z dziećmi ze szkół z Czech. Wymieniały się doświadczeniem , wiadomościami na temat gatunków zagrożonych wyginięciem w obu krajach. Opracowały albumy, plakaty, zaprezentowały piosenkę o sowie.

     We współpracy z uczniami z PSP Nr 1 w Opolu powstały prace plastyczne i albumy na temat „Rośliny i zwierzęta chronione”, były one rezultatem bezpośredniej obserwacji w terenie .

      Przedszkole było gospodarzem spotkań z przedstawicielami Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, leśnikami , panią weterynarz którzy zapoznali nasze dzieci ze sposobami opieki nad zwierzętami. W czasie pogadanek dzieci obcowały ze zwierzętami ,mogły je nakarmić, pogłaskać , przytulić. Dlatego akcje podjęte przez przedszkole przyniosło wymierne efekty :

· Zebraliśmy 500 kg kasztanów i 200 kg żołędzi dla zwierząt leśnych , suchego chleba 150kg.

   Dzieci odwiedziły opolskie schronisko dla zwierząt .Wrażliwe na krzywdę zwierząt przystąpiły ochoczo do akcji zbiórki pożywienia dla psów i kotów :

· 50 puszek karmy dla psów i kotów,

· 15 opakowań suchego pokarmu,

· Legowiska , koce.

    Zakupiliśmy karmniki zaokienne do każdej sali oraz jeden do ogrodu przedszkolnego. Przez całą zimę dzieci przynosiły pokarm i dokarmiały ptaki .

    W grudniu wspólnie z pensjonariuszami domu dziennego pobytu „MARIA – MAGDA” w Opolu dzieci wykonywały ekologiczne ozdoby choinkowe oraz stroiki . Kilka stroików zostało przekazanych do Radia PLUS w Opolu jako nagroda dla słuchaczy w audycji ekologicznej .

    Przystąpiliśmy do Klubu Gaja i włączyliśmy się do 8 edycji Święta Drzewa wraz z leśnikiem dzieci zasadziły:

· 5 jarzębin, których owoce wykorzystamy do prac plastycznych dzieci,

· 30 krzewów ,które obsadziliśmy dookoła parkanu przedszkolnego,

· 40 iglaków wokół nowego płotu przedszkolnego.

    Ukwieciliśmy przedszkole, w każdej grupie powstał „ zielony ogródek” .Dzieci uczyły się sadzić rośliny i dbać o nie .W akcję ukwiecania przedszkola zaangażowany był każdy przedszkolak .Każdy przyniósł sadzonki kwiatów , nasiona i cebulki .

    Konkurs na skalniak w ogródku przedszkolnym zaowocował wieloma pomysłami . W czerwcu wspólnie z rodzicami został wykonany piękny ogród skalny a wkładem każdego dziecka był przyniesiony kamień i roślinki.

    Nadejście wiosny obchodziliśmy w naszym przedszkolu bardzo uroczyści .Zaprosiliśmy wszystkich zaangażowanych w projekt na przedstawienie pt. „ Żyj ekologicznie” . Po przedstawieniu odbył się „MARSZ Z KWIATAMI „.Dzieci, rodzice, uczniowie PSP Nr 1 oraz sympatycy przedszkola wyruszyli w barwnym pochodzi do rynku pod ratusz, niosąc bibułkowe kwiaty, hasła ekologiczne, śpiewając ekologiczne piosenki. Po drodze rozdawaliśmy nasze ulotki ekologiczne przechodniom. Naszym celem było spotkanie z Prezydentem Miasta i wręczenie naszego „Kodeksu Ekologa” i kosza wiosennych kwiatów.

II. ZMNIEJSZENIE WYTWARZANIA ODPADÓW

    Nasze dzieci wiedzą, jak segregować śmieci , jak wyglądają pojemniki , co nam grozi, jak nie zadbamy o swoje środowisko .W tym roku, jak i w poprzednich włączyliśmy się do akcji „Sprzątanie świata” . Grupy starszaków sprzątały park na wyspie Pasieka , maluszki okolice przedszkola. Zebrano 15 worków śmieci .

    Zgłosiliśmy nasz udział do FUNDACJI NASZE ŚRODOWISKO „Chroń przyrodę dla przygody”, zbierając elektrośmieci . Zebraliśmy mnóstwo zużytych telewizorów , ekranów, komputerów itp. .

    Corocznie uczestniczymy w akcji organizowanej z inicjatywy Prezydenta Miast Opola „Śmieci mniej –ziemi lżej”. W zbiórce surowców wtórnych w tym roku zbieraliśmy makulaturę, baterie, puszki.

    Dużym powodzeniem cieszyła się akcja zbiórki nakrętek plastikowych po napojach. Rodzice, dzieci i okoliczni mieszkańcy chętnie zbierali nakrętki, wiedząc, że zebrane nakrętki zostaną sprzedane na recykling ,a za zdobyte pieniądze zostanie kupiony wózek inwalidzki .

    Bawiąc się, uczyliśmy dzieci świadomej segregacji śmieci. Dlatego zorganizowaliśmy międzyprzedszkolny konkurs pt. „COŚ Z NICZEGO – STWOREK ŚMIECIOREK” . Udział w konkursie wzięło 10 przedszkoli przysyłając piękne , pomysłowe prace z surowców wtórnych .

III. PROMOCJA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I POSTAW ŚWIADOMEGO KONSUMENTA

    Nasze przedszkole od lutego do czerwca realizuje program e-Twining pt. „Moje tradycyjne potrawy”, propagując nasze potrawy i poznając kuchnię turecką .Efektem pracy ma być opracowana książka kucharska .Propagując zdrowy styl życia, dzieci uczestniczyły w programie „Ruch i witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”, „Biały ząbek”. Najstarsza grupa przystąpiła do „Klubu Wiewiórka” i otrzymała legitymacje członkowskie. Na spotkaniu z przedstawicielem PCK dzieci zapoznały się z zasadami higieny i prawidłowym odżywianiem .Włączyliśmy się do ogólnopolskiego programu „Velvetki” pt . „Do czego służy chusteczka i jak jej używać”. Realizujemy program edukacji antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” 2010/2013, którego organizatorem jest Państwowa Inspekcja Sanitarna.

    Zorganizowaliśmy „Kolorowy Tydzień Witaminkowy” , którego założeniem było propagowanie zdrowego odżywiania. Dzieci poznawały wartość odżywczą produktów warzyw i owoców, wykonywały samodzielnie sałatki, kanapki, serki i soczki. W salach założyliśmy zielone ogródki . Cebula, pietruszka, rzeżucha chętnie były spożywane do kanapek. Spacery i zabawy na świeżym powietrzu to podstawowa forma aktywności dzieci w przedszkolu.

    Dzieci odbyły wycieczki do lasu, zoo, do parku, na łąkę . Co roku odwiedzamy gospodarstwo agroturystyczne, gdzie dzieci odpoczywają ,bawią się, poznają zwierzęta i ptactwo domowe .Dzieci mogą z bliska zobaczyć zwierzęta gospodarskie, a nawet pogłaskać, nakarmić czy też pomóc gospodarzom wydoić kozę .To niezapomniane praktyczne zajęcia .W okresie świąt Wielkanocy przedstawiciele „ Agrochatki” odwiedzają przedszkole i wspólnie z dziećmi kolorują i ozdabiają jajka oraz pieką chleb .Wartość odżywczą chleba dzieci poznały też w czasie wycieczki do piekarni.